В България, за съжаление, често се налага, ако ви нужен майстор, независимо какъв – ВиК, плочкаджия, бояджия – преди това да се подготвите теоретично и да изчетете по темата много информация, за да “влезнете в час”. Въз основа на тази информация, вие ще се опитате да прецените дали “става” майстора, или не.
Затова, тук ще опитаме да ви обясним накратко, основните правила при полагането на топлоизолация.
Това перо от строителството е подценено и към него се подхожда с пренебрежение и некомпетентност. Проблемите са следните:
На места, на които сме виждали изцяло паднала или отлепена топлоизолация, се наблюдава очевидна некомпетентност или умишлена злоупотреба при подбора на материалите, с цели поевтиняване на крайната цена на услугата. Забелязва се добре и строителна неграмотност или нехайство при изпълнението. Пестят се важни детайли от материалите или нормите на технологията.
Някои от тях са:
Недостатъчна дебелина на топлоизолационните плоскости. Подреждането на плоскостите се извършва неправилно. Лепенето на плоскостите се извършва само с “топки”, с цел да се свърши работата по-бързо, да се спести лепило – всичко това за сметка на качеството.
Това, обаче, е една порочна практика, която съдава предпоставки за образуване на конденз в пространството между плоскостите и фасадата. При евентуален пожар, в това пространство се създава “коминен ефект” при разпространяването на огъня, който може да бъде фатален. Качеството на лепилото зависи от цената му, но не само – често лепилото се купува от дистрибутори, които не го съхранявт на сухо място, което го прави абсолютно негодно за употреба или силно намалява качествата му. Също така, трябва да се знае, че работният процес, във всичките му фази, тряба да бъде съобразен с атмосферните условия. Прекалено високата температура на въздуха и прякото слънцегреене, не са предпоставки за добро качество на шпакловката при поставянето на армиращата мрежа или мазилката.
Има още много тънкости в този сравнително нов клон на строителството. Най-важното за клиентите е да знаят – да потърсят няколко оферти от различни фирми. Най-ниската цена не винаги е най-изгодната. Задължително е подписването на договор, в който да са описани количеството и качеството на материалите и присъства клауза за гаранция (пет, десет години) за извършената работа.