„Чл. 44.(1) На територията на СО се забранява отсичане или изкореняване на дълготрайни дървета и храсти, независимо от собствеността им.”
(2) По изключение растителността се премахва в следните случаи:
1. при наличие на изсъхнали и болни дървета, издънкова и самонастанена растителност, особено в основи на сгради и съоръжения, както и дървета, застрашаващи сигурността на гражданите, безопасността на движението, сградите, съоръженията и инженерната инфраструктура;
2. при реконструкция на съществуващата растителност и озеленени площи, при провеждане на санитарни сечи по утвърдени проекти;
3. при строителството на сгради, съоръжения, пътища и обекти на инженерната инфраструктура при доказана невъзможност за запазването им, след одобряване на инвестиционния проект;
4. при премахване на последици от природни бедствия, производствени аварии, в т.ч. аварийни ремонти на подземни комуникации и инженерни съоръжения.
(3) Кастрене на дълготрайни дървета и храсти, независимо от собствеността им се допуска при доказана необходимост, след експертно становище.
Цитираната Наредба е на Столична община. Всяка община има своя, но правилото е едно – за всяко кастрене на клони, отсичане на дървета или преместване на растителност ви е необходимо разрешително.
Ако имате проблеми с издаването на разрешително и всякаква друга необходима документация, липсва ви време или не са ви ясни стъпките, за изваждането му – обадете се, ние ще ви съдействаме.
Отсичане на дървета при строеж
“Чл. 27. При строителство, разрешение за отсичане на дървесна растителност се издава само въз основа на одобрен при условията и по реда на тази наредба инвестиционен проект, съобразен със становището и предписанията на специализираните служби по озеленяване.”
Как мога да пренеса отсечената дървесина?
Ако искате да запазите и пренесете на друго място отсечената дървесина, независимо дали ще я позлвате за огрев или за строителен материал, то ви е нужно разрепшително:
“Чл. 47. …
(2) Дървесината, добита при отсичане на растителност с разрешение за премахване се маркира с марка собственост на общината (района) и се издава позволително за транспортирането й, за което се събират такси.”За да бъде маркирана дървесината от отсеченото дърво, трябва да се пусне заявка и на място да дойде компетентно лице, от отдел Екология на съответната община. Ние можем да ви съдействаме за организирането на тези процедури, както и за изготвянето на необходимите документи.
„Чл. 45.(1) Писмено разрешение за преместване, премахване или кастрене на дървесна и храстова растителност се издава от Кмета на СО или оправомощено от него длъжностно лице, въз основа на експертно становище.”
Кой трябва плати за рязането или кастренето на дърветата – собственика на парцела, в чиито имот се намира дървото или съседите, на които растителността създава проблем?
Това, разбира се, е въпрос на договорка и междусъседски отношения.
Ако трябва да се позовем на Наредбата, то:
„Чл. 47.(1) Отрязването на клони, преместването и премахването на растителност, за която има писмено разрешение се извършва за сметка на собственика и/или на заинтересованото лице.”